9 marca, 2023

Utalentowany zespół – zagrożenie czy szansa dla skutecznego menadżera?

Każdy doświadczony doradca biznesowy na to pytanie odpowie: „Mmmm…, to zależy…” . Moim celem jest podpowiedzieć menedżerom, od czego to zależy i jak, w zależności od postawionych sobie celów, kierować rozwojem kompetencji własnych i swoich podwładnych.

ZACZNIJMY OD TEGO, DLACZEGO W OGÓLE ZAJMUJEMY SIĘ TEMATEM ZESPOŁÓW SKŁADAJĄCYCH SIĘ Z UTALENTOWANYCH OSÓB?

Coraz większa liczba badań i obserwacji dotyczących ludzi sukcesu wskazuje na to, że to odpowiednie okoliczności (środowisko pracy) i celowe (dobrze zaplanowane) ćwiczenie konkretnych kompetencji powodują, że ludzie STAJĄ SIĘ UTALENTOWANI.

Moje kilkunastoletnie doświadczenie podpowiada mi, że każdy menedżer może zgromadzić wokół siebie zespół utalentowanych osób i sprawnie nim zarządzać – jeśli stworzy im odpowiednie środowisko do działania i dobrze zaplanuje ich rozwój.

Jak w związku z tym możemy zdefiniować utalentowany zespół?

Jak więc planować i wspierać rozwój utalentowanych zespołów?

Jeszcze chwila cierpliwości – zanim odpowiemy sobie na to pytanie, zastanówmy się, dlaczego warto to robić (szanse) i co może nam przeszkodzić (zagrożenia)?

SZANSE – CO ZYSKASZ DZIĘKI TEMU, ŻE REKRUTUJESZ I ROZWIJASZ UTALENTOWANY ZESPÓŁ?

Postanowiłam napisać o tym, patrząc z trzech perspektyw, abyś uświadomił sobie, jak daleko idące konsekwencje ma gromadzenie wokół siebie utalentowanych osób. Pracując dla różnych organizacji biznesowych, wiem, że ludzie w zespołach bardzo sobie cenią fakt, gdy menedżer świadomie zajmuje się ich i swoim rozwojem. Zastanawiając się więc nad tym, co zrobić z tym potencjałem, który masz w postaci ludzi, z którymi pracujesz – realizujesz bardzo ważny kawałek pracy menedżerskiej.

I Jakie stwarza to szanse dla Ciebie samego?

II Jakie szanse zyskują Twoi podwładni?

III Jakie szanse stwarza to organizacji, w której pracujecie?

ZAGROŻENIA – Z CZYM MUSISZ SIĘ LICZYĆ, MAJĄC W ZESPOLE PRZEWAGĘ OSÓB UTALENTOWANYCH I STAWIAJĄC NA ROZWÓJ TAKIEGO WŁAŚNIE ZESPOŁU?

Menedżerowie, Zarządy firm boją się utalentowanych i nie warto z tym dyskutować! Jest to naturalne i dzieje się tak z co najmniej kilku powodów:

Powody możnaby jeszcze długo wymieniać. Moim nadrzędnym celem jest jednak zachęcić Cię do takiego sposobu myślenia o zagrożeniach, że zaraz po ich zdiagnozowaniu będziesz miał gotowe pomysły, jak sobie z nimi poradzić.

Według mojego doświadczenia refleksja i wiedza na temat zagrożeń jest potrzebna nie po to, aby porzucić starania i poddać się, tylko po to, by aktywnie przygotować się do radzenia sobie z nimi. Tak jak drugą stroną problemu jest cel do zrealizowania, tak drugą stroną zagrożenia jest szansa, jaką dane wyzwanie stwarza!

Postanowiłam napisać o konkretnych zagrożeniach związanych z posiadaniem utalentowanego zespołu, wprost opierając się na mojej pracy z menedżerami w różnych organizacjach. Pozwoli mi to od razu podpowiadać Ci konkretne pomysły na poradzenie sobie z danym zagrożeniem. Jak zapewne zauważysz, źródła tych zagrożeń są bardzo różne i nie na wszystkie będziesz miał bezpośredni wpływ – warto jednak szukać!

 

Zagrożenie:

Odkryjesz, że sporo osób w różnych obszarach jest po prostu lepszych od ciebie.

Jak można sobie z nim poradzić?

Zagrożenie:

Twoi utalentowani pracownicy będą chcieli szybko „iść dalej”.

Jak można sobie z nim poradzić?

Zagrożenie:

Nie będziesz miał czasu na zajmowanie się rozwijaniem i sponsorowaniem swoich pracowników.

Jak można sobie z nim poradzić?

Mam nadzieję, że choć trochę przekonałam Cię do tego, że warto i można mieć utalentowany zespół?!

A teraz najważniejsze!

Uznany autorytet, Dale Carnegie, powiedział kiedyś, że sukces jego zarządzania w dużej mierze opierał się na tym, że zawsze otaczał się ludźmi zdolniejszymi od siebie. Mawiał również: „Czy jest ktoś, kogo chciałbyś zmienić, poinstruować, ulepszyć? Świetnie! Jestem za! Ale dlaczego nie zaczniesz od siebie?”.

Zatem realną pracę zacznijmy od Ciebie: Jak warto myśleć i co warto robić, aby skorzystać z tych, wydawałoby się prostych, definicji sukcesu menedżera?

Poniżej znajdziesz kilka sugestii, które pozwolą Ci sprawdzić, na ile bliska jest Ci taka postawa i związane z nią możliwości. Mają one formę ważnych pytań, które pomogą Ci zdiagnozować u siebie tzw. ścieżkę spójności.

O co w tym chodzi? Bazuje ona na założeniu, że Twój sposób myślenia o swoich celach, zadaniach, o tym, kim jesteś jako menedżer, co myślisz, co umiesz i jak w związku z tym działasz – bardzo mocno wpływa na Twoją efektywność. Banał – prawda?

Jednocześnie, gdy zaczynamy analizować to w szczegółach, to szybko dochodzimy do wniosku, jak wiele w nas samych może być sprzeczności i niekonsekwencji blokujących nas i nasz zespół. Poniższa praca pozwala zrobić sobie „porządek w głowie”, sformułować cele i zadania rozwojowe dla samego siebie – tak, aby móc potem efektywnie działać z zespołem utalentowanych osób.

Sugestie, które znajdziesz, jako mój komentarz, pokazują sposób myślenia i działania charakteryzujące menedżera gotowego na zarządzanie utalentowanym zespołem i umożliwiające czerpanie z tego wymienianych już wcześniej korzyści.

WYOBRAŹ SOBIE SOLIDNĄ, TRWAŁĄ I NAPRAWDĘ PIĘKNĄ PIRAMIDĘ, W KTÓREJ POSZCZEGÓLNE PIĘTRA I POZIOMY IDEALNIE DO SIEBIE PASUJĄ – TO WŁAŚNIE ŚCIEŻKA SPÓJNOŚCI.

Poniższe pomysły na pracę ze ścieżką spójności są inspirowane badaniami i literaturą Roberta Diltsa.

MISJA – Jakie stawiam sobie najważniejsze cele w pracy z tym zespołem?

Kilka podpowiedzi:

TOŻSAMOŚĆ – Kim jestem? Kim chcę być dla tych ludzi?

Kilka podpowiedzi:

WARTOŚCI – Co uznaję za najważniejsze? Jakie wartości w pracy z ludźmi są mi najbliższe?

Kilka podpowiedzi:

PRZEKONANIA – Do czego jestem przekonany? Co jest dla mnie prawdą o skutecznym biznesie?

Kilka podpowiedzi:

UMIEJĘTNOŚCI – Co potrafię? A czego jeszcze potrzebuję się nauczyć?

Kilka podpowiedzi:

ZACHOWANIA – Co konkretnie robię, pracując z ludźmi?

Kilka podpowiedzi:

ŚRODOWISKO – W jakim otoczeniu działam najefektywniej? Jak je dopasować, zmienić, aby wspierało realizowanie moich planów?

Kilka podpowiedzi:

Na zakończenie chcę podkreślić, że moje założenie jest takie: im więcej wpływu na rozwój swój i zespołu odnajdziesz w sobie samym, tym bardziej szanse, o których pisałam, zwiększą się, a zagrożenia staną się problemami-zadaniami do rozwiązania.

Jeśli będziesz konsekwentnie dążył tą ŚCIEŻKĄ SPÓJNOŚCI, to każdy (No! Nie przesadzajmy – prawie każdy…) zespół, w którym pojawisz się jako menedżer, stanie się utalentowany!

Chcę też zaznaczyć, że zależy mi na tym, abyś myślał, że możesz mieć utalentowany i efektywnie działający zespół bez względu na warunki, w jakich pracujecie. Jestem głęboko przekonana, że jeżeli skorzystasz z powyższych podpowiedzi, to przyjęta postawa zawsze opłaci się i Tobie i Twoim podwładnym i firmie, dla której pracujecie – niezależnie od tego, jak zaawansowana jest jej kultura organizacyjna.

I jeszcze jedno – prawdopodobnie dotknęłam jedynie tematu zagrożeń, przed jakimi stanie menedżer i jego zespół we współczesnym biznesie, wymieniając tych kilka, z którymi ostatnio najczęściej pracowałam. Pewnie napotkasz lub po prostu przewidzisz też wiele innych – pamiętaj jednak, że może to być kolejna szansa do wykorzystania – jak o tym pomyślisz!? Powodzenia!

Magda Kossakowska